Periodontoloji

Periodontoloji

Dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuların anatomi fizyoloji ve histolojisini inceleyen; bu dokularda meydana gelen hastalıkları araştıran, bu hastalıkların tedavisini ve tedavi sonucu elde edilen sağlığın devamlılığını sağlayan bilim dalıdır.
Periodontolojik hastalıklarda dişi çevreleyen dokular olan diş eti ve kemiğin rahatsızlığıdır. Bu hastalıklar genetik faktörlere bağlı olduğu gibi aynı zamanda ve çoğunlukla ağız hijyen bakımı zayıf olan bireylerde diş ve çevresinde biriken mikrobiyal dental plak artışına bağlı olarak ilerlemektedir.
Tedavilerinde ise amaç bu hastalıkların ilerlemesine sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Erken tanı ve tedavi yapıldığında kaybedilen dokular tekrar kazandırılabilmek de iken ilerlemiş seviyelerde etken ortadan kaldırılarak tedavinin ilerlemesi durdurulmaktadır. Periodontolojik tedaviler dişlerin ağızda bulundurulma ömrü olarak çok önemli bir tedavidir.
Bu tedaviler arasında serbest diş eti grefti, gingivektomi, flep operasyonları, implant enfeksiyonları tedavileri, detertraj ... gibi bir çok tedavi uygulanmaktadır. Hangi tedavinin uygulanması gerektiği ise yapılacak muayne sonucunda, bu hastalığı oluşturan etkene bağlı olarak değişmektedir.

Burs Başvuru Sonuçları
WhatsApp